اثرات تورم بر روی خرید فروش مسکن

اثرات تورم بر روی خرید فروش مسکن

اثرات تورم بر روی خرید فروش مسکن

farabin        بدون نظر    اخبار املاک   

اثرات تورم بر روی خرید فروش مسکن

بدلیل سرعت تورم ملکی در دو سال اخیر خرید مسکن با وجود دریافت وام از بانک به شدت سخت شده است و در این جریان مستاجران بدلیل قراردادهای اجاره یک ساله و نوسانات اقتصادی بیشترین نتیجه آسیب را خواهند دید اما چه کسانی مسول پاسخ با این فاجعه اقتصادی خواهد شد و دلیل اصلی گرانی مسکن را میتوان به بی تفاوتی دولت یازدهم و دوازدهم دانست با توجه به طرح دولت یازدهم ، تصمیم بر ایجاد مسکن مهر داشت و مسکن مهر از جمله مسکن هایی بود برای خانه دار کردن قشر کم درآمد و در اوایل سال 92 دولت دهم مسکن مهر را با پیشرفت 70 درصدی به دولت یازدهم تحویل داد اما  پشرفت 70 درصدی مسکن مهر متوقف شد و این مسله گرانی زیاد را وارد بازار مسکن کرد .

انواع مسکن های مهر از نظر سازنده

1.ساخت توسط دولت
2.ساخت توسط تعاونی ها
3.ساخت توسط افراد

مسکن مهر دولت ساز
در اوایل مسکن مهر دولت سازنده مسکن بوده و با انتخاب پیمانکار و زمین و نظارت رایج ساخت و ساز را بر عهده داشت .

مسکن مهر تعاونی ساز
پس از مدتی دولت نظارت و اجرای مسکن را بر عهده بخش خصوصی گذاشت و با قرار دادن زمین های محدود در اختیار مسکن مهر به تعاونی ها  ، صرفا خدمات خود را به ارایه نقشه و نظارات تقلیل داد .

مسکن مهر شخص ساز
طبق مسکن مهر تعاونی ساز تمامی خدمات از جمله زمین محدود و غیره از سوی دولت بود و نظارت و اجرای آن به اشخاص متقاضی سپرده میشود .

از تاثیرات سیاست دولت میتوان به تغییر قاعده قیمت گذاری در مسکن پی برد .
فاصله‌ای که هم‌اکنون بین قیمت هر «مترمربع» آپارتمان‌های نقلی با واحدهای مسکونی بزرگ‌ وجود دارد به لحاظ نسبت قیمت‌ها، معکوس شده است. در اواسط دهه ۸۰ به یک دلیل عمده، قیمت مترمربع آپارتمان در کوچک‌ متراژها به‌خصوص در مناطق پرمعامله ،‌ بیشتر از واحدهای بزرگ بود . اما با کاهش این فاصله طی سال‌های اخیر و سپس معکوس شدن آن ، میانگین قیمت هر متر مربع واحد یک خوابه (زیر ۶۰ مترمربع) تقریبا معادل نصف آپارتمان سه خواب (حداقل مساحت ۱۵۰ متری) است .
درمورد عملکرد های مثبت دولت میتوان به تصویب حق مسکن پی برد که موجب شد مجموع دریافتی کارگران بصورت میانگین 10 درصد افزایش یابدحق مسکنی که طی سال‌های متمادی ۱۰ تا ۴۰ هزار تومان بود و سپس به ۱۰۰ هزار تومان رسید و در نهایت امسال با توجه به فاصله معنادار دخل و خرج کارگران، با ۲۰۰ هزار تومان افزایش که بی‌سابقه هم بود، به ۳۰۰ هزار تومان رسید . با توجه به افزایش 10 درصدی به گونه ای که هیچ کارگری نباید کمتر از 2 میلیون و 610 هزار تومان حقوق بگیرد .

مسلما با افزایش نرخ تورم در بازار مسکن ، میزان معاملات هم تحت تاثیر قرار گرفته است وبا سیر نزولی و به حرکت است . مخصوصا در سال های اخیر که تورم به شدت بالا گرفت کسانی که صاحب ملک نبودند دیگر توانایی خرید ملک را از دست دادند و به مستاجر نشینی بسنده کردند . در همین راستا متاسفانه و متاسفانه افرادی که صاحب ملک بودند از این فرصت استفاده کرده و مبلغ اجاره بها را افزایش دادند که ناشی از تورم مسکن بود . در هرصورت نتیجه واضح و مشخص گرانی مسکن ، کاهش معاملات و افزایش اجاره بها بود با توجه به اینکه طرح مسکن مهر هم متوقف شده و صاحب خانه شدن هم بسیار مشکل است .

3 استراتژی وزارت راه برای مسکن

معاون وزیر راه:
سرمایه گذاری بر روی مسکن به غیر از دیده مصرف امری کاملا اشتباه بود واین فرهنگ باید از ذهنیت افراد جامعه برداشت شود .
درمورد سه استراتژی طراحی شده بیان کردند جداسازی بازار سرمایه از بازار مصرف، موضوع اجاره و افزایش تولید مسکن .
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در مورد اجاره بهای مستاجرین و ودیعه ها معاملاتی بیان کردند روند خوبی در بازار داشته و تصمیم بر آن شد که طرح شرکت اجاره دار سومین طرح استراتژی باشد .

اخبار تازه
نمایندگان مدتها از دولت خواستار مشخص کردن اجرای مصوبه افزایش حق مسکن کارگران بود و محمد شریعتمداری در پاسخ به سوال خبرنگاران بیان کردند براساس آنچه که در شورای عالی کار به تصویب رسیده و هیأت دولت نیز آن را تصویب کرده است ، این افزایش حق مسکن از اول تیرماه اعمال می‌شود.
تغییر قیمت های اوراق تسهیلات مسکن
اوراق تسهیلات مسکن در چهار ماه ابتدای سال جاری در بازه قیمتی بین 65 تا 72 هزار تومان در نوسانات هست .
طبق آمار های معاملاتی قیمت اوراق تسهلات مسکن فروردین ماه سال ۹۹ به میزان ۷۱ هزار و ۹۴۶ تومان، اردیبهشت ماه سال ۹۸ به میزان ۷۱ هزار و ۱۰۰ تومان، خرداد ماه سال ۹۸ به میزان ۷۲ هزار و ۵۰ تومان، تیر ماه سال ۹۸ به میزان ۷۱ هزار و ۲۴۶ تومان و مرداد ماه سال ۹۸ به میزان ۵۷ هزار و ۴۹۰ تومان در تابلوهای آماری ثبت شده است.

اوراق تسهیلات مسکن

اوراق گواهی تسهیلات مسکن پس از پذیرش در فرابورس، در عمل معامله این اوراق شکل رسمی و ضابطه مند به خود گرفت و در حال حاضر این اوراق مانند سایر سهم‌های موجود در فرابورس در ساعات معاملاتی خرید و فروش می‌شود .
برای دریافت اوراق تسهیلات مسکن یا باید حساب ممتاز در بانک مسکن داشته باشید یا در صورت داشتن عجله می توانید این اوراق را از فرد دیگر دریافت کنید .


برچسب ها : ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

املاک سات آل